De nieuwe Galaxy van Ford heeft er een sportief broertje bij, om de belangstelling op peil te houden ongetwijfeld. Die S-Max heeft achterin wat minder ruimte.
Door Rien van der SteenFord heeft een splinternieuwe mpv, die tot nu toe samen met VW/Seat in Portugal gebouwd werd. Die liefde is over: Ford bouwt zijn compleet nieuwe Galaxy in het Belgische Genk. Wat VW en Seat met de opvolgers van hun Sharan en Alhambra doen is ongewis. Zeker is dat VW met Chrysler een mpv wil ontwikkelen, die Chrysler zal bouwen. Maar dan zijn we alweer minstens twee jaar verder.
De Galaxy verscheen in 1995 en sindsdien zijn er een half miljoen van verkocht. Het merk hanteerde ook bij die Ford de design-vondst 'New Edge'. Nu heeft dat begrip plaatsgemaakt voor 'Kinetic Design': dat het net lijkt of de auto beweegt als je er naar kijkt. Iedereen moet maar voor zichzelf ondervinden of dat klopt.

Rasechte zevenzitter
De nieuwe is een rasechte zevenzitter, iets lager gebouwd, langer en breder. De vijf stoelen achterin kunnen vernuftig worden platgevouwen zoals in de nieuwste Chryslers Voyager. Ze hoeven dus bij een verhuizing niet zoals bij de Renault Espace uit de auto gesleept te worden. De stoelenrijen staan naar achteren toe getrapt hoger voor een goed zicht van de inzittenden. De flink gegroeide bagageruimte achterin behelst minimaal 308 liter, en met alle stoelen plat zelfs 2.325 liter. Kleine opbergplekjes zijn er meer dan zat, in de vloer, de portieren en het dak.
Die Galaxy blijft een beetje een busje om mee te rijden, waar de variant S-Max - ook met zeven zitplekken te krijgen - wat korter is en een stuk sportiever op de weg zit. De S-Max heeft een elektrische handrem op het nogal zilverige dashboard, waar de Galaxy een dubbele hendel heeft, als in een vliegtuig. Beide auto's hebben een betrouwbaar stuurgedrag, maar willen stevig overhellen in bochten. Het rode schermpje op het instrumentenpaneel blijft in beide versies slecht zichtbaar, helemaal wanneer de zon erop valt. Verder zijn de verklikkerlichtjes van de achterruit- en voorruitverwarming zo flauw, dat je ze bijna niet opmerkt.

De S-Max (links) is korter dan de Galaxy.
Genk
De Galaxy en de S-Max worden samen gemaakt om toch nog acceptabele productieaantallen te halen voor de serie, die in Genk van de band loopt. Ford wil er dit jaar nog 86.000 bouwen. De capaciteit in Genk is 550 stuks per dag, terwijl daar ook 600 Mondeo's per dag bij komen. Dat laatste model wordt eind dit jaar vernieuwd. Ford-directeur René Roggen denkt dat 60 procent van de kopers van dit mpv-duo nu een ander automerk rijdt. ,,In Nederland worden van dit soort auto's elk jaar 12.000 stuks verkocht, maar het loopt terug." Toch wil Ford een aandeel van tien procent.
Voor de S-Max en de Galaxy zijn een dieselmotor en twee benzinemotoren leverbaar. Het begint met een 2.0/145 pk benzine- en een 2.0/140 pk dieselmotor. De vijfcilinder 2.5 - een Volvo-motor die alleen in de S-Max geleverd wordt - levert 220 pk en zit aan een zesversnellingsbak. De Galaxy kost vanaf juni 34.300 euro, 1.250 euro meer dan de S-Max. Met een knieairbag voor de bestuurder standaard, evenals een cd-speler en elektrisch bediende zijruiten. De S-Max 2.5 Turbo kost 38.050 euro, de diesel 38.750 euro, 1.250 minder dan de Galaxy 2.0 TDCi.
Bekijk hier alle technische en uitrustingsgegevens van de Ford S-max.
Klik hier om de Ford S-max naar uw eigen wens samen te stellen.
Een Ford S-max leasen? Klik hier voor de leaseprijs.
Bekijk hier het direct leverbare Ford S-max aanbod.