De kans dat Smart definitief het onderspit delft tegen de komende hausse van kleine autootjes uit Japan is levensgroot. Nu gooit ook VW roet in het eten. Met een hele familie ukkies, die allemaal Up heten.
Door Rien van der SteenBij VW in Wolfsburg hebben ze in drie maanden tijd drie verschillende versies van de Up in elkaar geknutseld. Die hebben ze in Europa laten zien en ook in Azië en de VS. Inderdaad, het gaat nog om studies, maar met de hedendaagse productiemethoden staat er binnen de kortste keren een dreumes van Volkswagen op de weg. Reken op eind volgend jaar.
Trots
VW heeft het over de nieuwe, kleine familie, die qua gebruiksgemak en emissie alle concurrentie moet doen verbleken. Voor het eerst stonden de drie op de autoshow van Bologna. De Italiaan Walter de Silva, chef designer bij VW, is trots op de vriendelijke en slimme indruk die de drie ukjes volgens hem achterlaten.

De Up is 3.45 meter lang; dat is tien centimeter langer dan de nieuwe Fiat 500.
,,Ze zullen goedkoop worden, maar er niet goedkoop uitzien. Dat is ook het geheim achter het succes van VW", meent De Silva. De drie ukjes bestaan uit de tweedeurs Up en de compacte vierdeurs Space Up die de herinnering aan de Samba-bus weer moet oprakelen. Daarnaast was er de emissieloze Up Blue met zijn allereerste 'warme' (iets minder complexe) brandstofcel ter wereld, twaalf lithium-ion accu's en elektro-aandrijving. De accu's worden geladen via het stopcontact of via de boord-brandstofcel en zorgen voor een actieradius van maximaal 350 km. Een zonnecel op het dak zorgt voor aanvullende stroom.
Aandrijving achterin
De Up is 3.45 meter lang (toch tien cm langer dan de nieuwe Fiat 500) en 1.63 meter breed. Zijn ruimtebroertje Space Up is 23 cm langer. Er is ruimte voor vier personen en VW heeft de aandrijving van de Up compleet achterin. Vroeger gold dat als een redelijke garantie om binnen afzienbare tijd de macht over het stuur te verliezen. Denk aan de Simca 1000 van vroeger.

De Space Up, een ruimtelijke compact die herinnert aan de Samba-bus.
Bij Porsche was de 911 tot de intrede van elektronische waakhonden ook nogal staartlastig, maar van zoveel vermogen hebben ze bij VW met de Up weinig last. Om ruimte te maken en een vernieuwend design te kiezen is de motor achterin verlossend. VW wil met de Up voortborduren op iconen als de Kever, de Samba-bus en de California-camper. VW wil duidelijk een vooraanstaande rol spelen als de consument kleiner en schoner gaat rijden.
Klik hier voor het modellenoverzicht van Volkswagen
Klik hier voor alle nieuwe modellen van Volkswagen met korting
null