Goed gesynchroniseerd presenteerden de twee Koreaanse automerken Hyundai en Kia (Daewoo is inmiddels Chevrolet) twee nieuwe modellen in het steeds belangrijker B-segment: de Hyundai i20 en de Kia Soul.
Door Robbert KeegelVan de twee is de Soul verreweg de meest innovatieve. Hoewel hij zijn bodemplaat deelt met de i20 (tenslotte vormen de merken één concern) en ook verdere techniek uit hetzelfde magazijn stamt, zitten er werelden van verschil tussen de twee: de Hyundai is een brave Opel Corsa-kloon, de Soul een meer dan grappige, vooruitstrevende benadering van een flexibel inzetbaar stuk mobiliteit. Hoewel de Soul met zijn wielbasis van 2,55 m nog in het B-segment zit, schurkt hij wel tegen de bovengrens daarvan aan. De stoere, nogal vierkante MPV-achtige opbouw echter geeft hem een binnenruimte waar menige C-klasser jaloers op kan zijn. De hoge bouw en het flexibele interieur geven de advertentiemakers de kans ook déze auto aan te bevelen bij de zo aantrekkelijke doelgroep van 'actieve jongeren'. Maar de hoge instap maakt hem minstens zo aantrekkelijk voor oudere jongeren. Echt leuk is dat met de leverbare kleuren en aankledingpakketten de Soul interessant wordt voor een ongekend breed publiek.
Zelfs in de VS boeken ze er momenteel wat succes mee, ook al wordt ginds nauwelijks een wiel verkocht. Maar concept en uitvoering maken ook daar van de Soul een aanlokkelijk buitenbeentje - en voor alle zekerheid hebben ze er voor die markt maar een dikkere tweeliter ingeschroefd. Wij moeten het hier doen met 1,6-liters, naar keuze op benzine of diesel. De eerste beschikt dan over een voldoende 124 pk, de oliestoker is er met 115 of 128 pk, maar de idiote Haagse dieselboete maakt dat tweetal voor ons nauwelijks interessant. Hoogstens voor iemand die de Soul professioneel wil inzetten.
Geinig
Wat mij betreft als taxi, want de ruimte in die geinige omhulling blijft een van de sterkste punten. Ook achterin zit je heel ruim, want een beetje rechtop en dat kan door die hoge daklijn. De bagageruimte is navenant: 340 tot 700 liter. En wie voor een wat meer aangeklede versie kiest krijgt dan ook nog dakrails, die de Soul trouwens erg aardig staan. Bovendien zit het ding boordevol bergvakken. Bovenop al die leuke eigenschappen rijdt de Soul ook nog eens heel behoorlijk. Hij stuurt veel beter dan de i20 van de buren, hoewel ze naar verluidt precies dezelfde elektrische bekrachtiging hebben.
We reden ook in een versie met de optionele 18-inch wielen die érg mooi staan, maar iets minder comfort bieden dan de 15 of 16 inch. Wie alle versiermogelijkheden van een Soul wil bestuderen, is daar wel een dagje zoet mee - maar dat is leuk werk, net als de Soul zelf. Hij is er vanaf 15.995 euro, maar het is verstandiger 800 euro meer te besteden, want dan krijg je airco en een onontbeerlijke wiswasser voor de steil staande achterruit én getint glas rondom, wat vooral bij de lichte kleuren (Vanilla Shake is énig) verlokkelijk staat. De dieselprijs is nog niet bekend: de Soul wordt eind januari leverbaar.