Kia Ceed 1.6 CVVT X-tra
- Transmissie
- 5 v. handgeschakeld
- Jaar test uitgevoerd
- 2010
- Nieuwprijs
- € 18.495
Occasions van dit model
Nieuwe auto’s direct leverbaar
Voor- en nadelen
-
Voordelen
- Fel, gewillig motortje
- Goede rijeigenschappen
- Keurige uitrusting
-
Nadelen
- Onderstel mag wat stiller
- Geen zesde versnelling
De Kia Ceed liep al weer sinds 2007 mee en dus was het volgens de Koreaanse fabrikant hoog tijd voor een facelift. De nieuwe Ceed ziet er veel stoerder uit en is volwassener geworden. Vooral de rijeigenschappen zijn met sprongen vooruitgegaan.
Door de facelift is het aangezicht van Kias C-segmenter radicaal veranderd. Hij ziet er een stuk stoerder uit dan voorheen, mede dankzij de nieuwe neus en grille. Een dergelijke grille hebben we al gezien op diverse concept cars en ook de huidige Sorento van het Koreaanse merk is getooid met een soortgelijke voorzijde.
Het interieur van de nieuwe Ceed doet een stuk hoogwaardiger aan dan dat van het oude model. We worden trouwens heel blij van de heldere indeling in de Kia; de knoppen in de Ceed zijn groot, terwijl ze voorzien zijn van duidelijke iconen en opschriften. En gelukkig is het niet zon knoppenbrij als bij sommige van zijn concurrenten. Op het vorige model was er nog wel het een en ander aan te merken als het ging om de wegligging. Kia beweert dat gelijktijdig met de facelift ook het onderstel flink op de schop is gegaan. Zo heeft de auto betere dempers gekregen, die voor een comfortabeler rijgedrag moeten zorgen, en moeten steviger stabilisatorstangen de bestuurder meer controle bieden. In extremere situaties zou de vernieuwde Ceed hierdoor koersvaster zijn dan voorheen. In de praktijk blijken de ingrepen resultaat te hebben, want al bij het insturen na de eerste pylon blijkt de auto inderdaad flink verbeterd.
Flink vooruitgegaan
De besturing is opmerkelijk helder. Hoewel die wat licht aanvoelt, blijft de bekrachtiging mooi gelijkmatig en voel je weinig kunstmatige ingrepen. De Kia luistert braaf naar commandos van het stuurwiel en verandert ook soepel van richting. Opvallend is dat de koersvastheid er flink op vooruit is gegaan; waar het vorige model al snel ging glijden en aan de achterkant uitbrak, blijft de gefacelifte versie veel beter de lijnen volgen. Eenmaal in de slalom blijft de Ceed solide presteren. De koets helt minder dan voorheen en daardoor blijft de auto beter op koers. Van een wegspringende kont of extreme overstuurreacties is geen sprake; dat was voorheen wel anders. Dat merk je trouwens ook op de openbare weg. Waar de Koreaanse middenklasser vroeger wat gevoelig was voor gas-los in de bocht de kont ging geheid om is-ie tegenwoordig minder makkelijk van de wijs te brengen. Waar de auto vóór de facelift vrij veel onderstuur vertoonde, is de vernieuwde versie minder gevoelig voor glijpartijen. Onderstelgeluiden en bandengeruis blijven op de achtergrond, terwijl je wel met een constante brom van de motor wordt geconfronteerd. Op kruissnelheid merk je sowieso dat de Koreaan minder goed is geïsoleerd. Hierdoor heb je de neiging om door te schakelen naar de zesde versnelling.
Maar helaas, die ontbreekt, terwijl een zesde prima dienst had kunnen doen als een soort overdrive. De 1.6 in de Ceed draait bij 120 kilometer per uur meer dan 3.500 toeren en dat is niet weinig. Het zorgt weliswaar voor wat herrie, maar het geeft de Kia ook een lekker pittig karakter. Vanuit stilstand voelt de Ceed sowieso lekker fel, maar ook bij tussensprints merk je dat de 1.600 de Kia met gemak de baas is. Kia heeft ook nog een 109 pk sterke 1.4, maar met de grotere 1,6-liter heb je net die reserve die voor meer vertrouwen zorgt bij inhaalacties. Ons advies is dan ook: laat de 1.4 staan en spaar even door.
Technische gegevens
Motor
- Brandstof
- benzine
- Cilinders
- 4
- Kleppen/cilinder
- 4
- Cilinderinhoud
- 1591 cc
- Max. vermogen
- 93 kW/126 pk bij 6300
- Max. koppel
- 157 Nm bij 4200
Transmissie / onderstel
- Aandrijving
- voor
- Transmissie
- 5 v. handgeschakeld
Maten / gewichten
- Lengte
- 4260 m
- Gewicht
- 1163 kg
Motor
- Topsnelheid
- 192 km/h
- Acceleratie 0-100 km/u test
- 10,4 s
- Acceleratie 80-120 km/u
- 7,2 s
- Brandstofverbruik test
- 5,9 l/100km
- Geluidsniveau bij 100/120 km/u
- 67,1 dB/68,7 dB





